Sabin Cutaº interpeleazã CE privind mãsurile de ajutor anti-crizã pentru IMM-uri
Postat la 2010-06-29

Bruxelles, 29 iunie 2010

Europarlamentarul PSD+PC Sabin Cutaº, membru al Comisiei Parlamentului European pentru afaceri economice ºi monetare (ECON), a interpelat, marți, Comisia Europeanã cu privire la mãsurile pe care le are în vedere pentru a ajuta Întreprinderile mici ºi mijlocii sã facã faþã provocãrilor crizei economice actuale, în condiþiile în care producþia acestora cunoaºte cel mai accentuat declin din 1930 pânã în prezent.

Potrivit lui Sabin Cutaº: "în România, IMM-urile reprezintã 99,6% din totalul întreprinderilor, înregistrând o creºtere de 46% între 2002 ºi 2008. La nivelul Uniunii Europene, acestea reprezintã 99% din totalul întreprinderilor, fiind inima economiei europene ºi a modelului social european. Din pãcate, în condiþiile crizei economice, a survenit o prãbuºire a acestui sector". 

"În raportul anual privind Întreprinderile mici ºi mijlocii publicat recent de cãtre Comisia Europeanã se aratã cã producþia acestora cunoaºte cel mai accentuat declin din 1930 pânã în prezent. De asemenea, potrivit documentului 'Un program pentru Europa: propunerile societãþii civile' realizat în 2009 de cãtre Comitetul economic ºi social european, în actuala perioadã de crizã economicã, IMM-urile se aflã într-o poziþie vulnerabilã, iar dificultãþile financiare cu care se confruntã le pot fi fatale", a subliniat europarlamentarul român.

"Având în vedere cã Uniunea Europeanã ºi-a asumat angajamentul de a promova antreprenoriatul ºi de a crea un mediu de afaceri mai favorabil pentru IMM-uri, aºtept din partea Comisiei Europene o propunere de creare a unui cadru coerent pentru IMM-uri, care sã le plaseze în centrul politicilor europene. Este vital sã sprijinim Întreprinderile mici si mijlocii, deoarece ele sunt principala sursã de creºtere economicã ºi de ocupare a forþei de muncã", a concluzionat Cutaº.



Varianta Print
Recomanda

 
trafic ranking
Urmareste activitea SCE pe blogul oficial
Urmareste PSD pe Linkedin
Urmareste PSD-ul pe Facebook
Urmareste-ne pe Twitter